Wskazówki, jak pozbyć się wilgoci w samochodzie przy niskiej temperaturze

Szyby samochodowe zaparowują, ponieważ temperatura pary wodnej wewnątrz pojazdu jest wyższa niż temperatura na zewnątrz i temperatura szyb samochodowych. To potrafi utrudnić poranek, kiedy się spieszysz na spotkanie lub chcesz na czas zawieźć dzieci do szkoły. Ponadto ważne jest również, aby usunąć parę wodną z szyb samochodu przed odjazdem. Zaparowane szyby nie tylko stanowią zagrożenie dla Ciebie i innych użytkowników dróg, ale jazda przy ograniczonej widoczności jest nielegalna i może skutkować mandatem!

Wilgoć znika!

Na szczęście nowoczesne samochody są zaprojektowane tak, aby radzić sobie z zaparowaną szybą podczas uruchamiania lub w trakcie podróży. Przeczytaj kilka wypróbowanych i przetestowanych porad dotyczących szybkiego czyszczenia szyb i utrzymywania ich w czystości. Wszystko sprowadza się do prawidłowego korzystania z ogrzewania lub klimatyzacji samochodowej…

NAJWAŻNIEJSZA WSKAZÓWKA: zanim zrobisz cokolwiek innego, upewnij się, że nagrzewnica, klimatyzacja lub klimatyzacja w Twoim samochodzie nie jest ustawiona na „Recyrkulację”. Jeśli ta opcja jest włączona, Twoje wysiłki zmierzające do odparowania samochodu będą skazane na niepowodzenie od samego początku, ponieważ wilgotne powietrze we wnętrzu będzie po prostu przemieszczane wewnątrz kabiny! Pamiętaj o tym, gdy jesteś w trasie. Funkcja recyrkulacji odgrywa ważną rolę, jeśli chcesz uniknąć przedostawania się spalin drogowych do pojazdu, ale pozostawienie jej włączonej na dłużej niż to konieczne spowoduje zaparowanie wnętrza samochodu!

Wszystko sprowadza się do prawidłowego korzystania z nagrzewnicy samochodowej lub klimatyzacji

Prawidłowe korzystanie z klimatyzacji lub ogrzewania w samochodzie jest kluczem do szybkiego i wydajnego usuwania zaparowania.

Pozbycie się wilgoci za pomocą grzejnika

Zacznijmy od konwencjonalnego grzejnika. Wbrew tego, co podpowiada nam intuicja, ważne jest, aby uruchomić grzejnik na zimnym ustawieniu, gdy trzeba odparować okna.

Gdy powietrze zacznie krążyć po wnętrzu samochodu i przedniej szybie, można stopniowo używać elementów sterujących nagrzewnicą, aby zwiększyć temperaturę powietrza docierającego do przedniej szyby. Takie postępowanie pomaga, ponieważ „zimny start” minimalizuje przeciążenie kabiny gorącym, wilgotnym powietrzem, zanim ciepłe powietrze ogrzeje kabinę i powierzchnię szyby przedniej.

Wydaje się to oczywiste, ale musisz upewnić się, że skierowałeś jak najwięcej powietrza na przednią szybę. Systemy wentylacji wnętrza większości nowoczesnych samochodów są zaprojektowane tak, aby kierować powietrze również na przednie szyby pasażerów. Nawet „zimne” powietrze z nagrzewnicy powinno być cieplejsze niż szyba przednia.

Oto kolejna wskazówka: uchyl szyby o kilka milimetrów lub pozostaw na chwilę lekko uchylonych drzwi kierowcy. Może to pomóc, ponieważ zimne, suche powietrze z zewnątrz pomaga zmniejszyć ilość pary wodnej uwięzionej w kabinie.

Pozbycie się wilgoci za pomocą klimatyzacji

Większość nowoczesnych samochodów ma klimatyzację. System wykorzystuje mocny wentylator do zasysania powietrza do kabiny samochodu z zewnątrz oraz usuwa niepożądane ciepło i wilgoć z powietrza i wypompowuje je z pojazdu.

Wyobraź sobie klimatyzację jako lodówkę w Twoim samochodzie. Dobrą wiadomością jest to, że poza chłodzeniem samochodu w upalne letnie dni, fizyka stojąca za jego działaniem pomaga również usuwać parę wodną i zapobiegać skraplaniu się pary wodnej na wewnętrznej stronie szyb.

Jeśli masz klimatyzację, wypróbuj podejście, które zalecamy dla pojazdu z samym ogrzewaniem. Rozpoczynając od zimnego systemu, stopniowo zwiększaj temperaturę. Następnie włącz klimatyzację. To ostatnie pozwoli utrzymać atmosferę we wnętrzu samochodu tak suchą, jak to tylko możliwe i zminimalizuje prawdopodobieństwo ponownego skraplania się wilgoci resztkowej na przedniej szybie.

Jeśli uważasz, że Twoja klimatyzacja nie działa tak dobrze, jak powinna lub czujesz nieprzyjemny zapach przy jej uruchomieniu, oznacza to, że system może wymagać doładowania lub czyszczenia. Aby dowiedzieć się więcej o serwisie klimatyzacji dla Twojego pojazdu, umów online wizytę w serwisie Beskidus i zadbaj o to, by Twoje podróże były czystą przyjemnością.